Exkurzia do Osvienčimu a Krakowa

Aktivity v škole Život v škole

Dňa 16. 4. 2019 sa vybratí žiaci tretieho ročníka zúčastnili poznávacej exkurzie v Poľsku.

Konkrétne sme navštívili koncentračné tábory Auschwitz – Birkenau, kde sme si oprášili vedomosti o 2. svetovej vojne, neprávosti, neľudských činoch a holokauste. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí, na ktoré sme v učebniciach doposiaľ nenatrafili. Vďaka šikovnej poľskej sprievodkyni sme mali prehliadku zabezpečenú v slovenčine. Aj táto maličkosť nám dopomohla k lepšiemu vnímaniu a uvedomeniu si, že človek s bežnými každodennými problémami v dnešnej dobe skutočný problém vlastne nemá.

Na odreagovanie a zahnanie zlých myšlienok sme sa presunuli do Krakova, mesta patriaceho medzi pamiatky UNESCO. Vystúpili sme pri rieke Visla, odkiaľ sme vyrazili priamo do centra mesta. Pán sprievodca s nami nezabudol navštíviť sochu draka, ktorá chŕli oheň a viaže sa k nej nejedna legenda, Katedrálu svätého Václava a svätého biskupa Stanislava, Kráľovský zámok, pomník Adama Mickiewicza a veľa iných zákutí mesta.

Vďaka tejto exkurzii sme sa dozvedeli veľa nových faktov a niektorí z nás navštívili miesta, o ktorých predtým iba počúvali od svojich známych. Ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť a ani táto školská akcia nebola výnimkou.

Barbora Fučíková, III. E