Čitatelia putujú problémami sveta aj pomocou literatúry

Aktivity v škole Život v škole

Narazili ste v poslednom čase na zaujímavú knihu? Matej z III. B, účastník Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt odporúča, čo čítať: „Určite Kolymské denníky. Sú o chlapíkovi, čo cestoval po ruskej Kolyme a robil si zastávky v každej dedinke. A písal o ľuďoch, čo stretol, ich príbehy, dosť dobre to vystihuje tú ruskú atmosféru. Ide akoby z juhu na sever a opisuje, ako je to stále surovšie a surovšie. Popritom zabŕdne dosť výrazne do komunizmu. opisuje to tak, že v podstate v Rusku stále všetko funguje ako za komunizmu a ako sú v tom ľudia zabehnutí.“

Do Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt sa v našej škole zapojilo desať žiakov, osem tretiakov a dvaja štvrtáci. V piatok 5. októbra sa mohli spolu s inými študentmi žilinských gymnázií zúčastniť vyhodnotenia Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt a besedy s Andrejom Bánom v žilinskej Novej synagóge. Dozvedeli sa, ako vznikol názov vydavateľstva Absynt aj o jeho ťažkých začiatkoch.

Súťaž prebiehala nasledujúcim spôsobom:

  1. V prvom kole mal za úlohu každý zapojený žiak prečítať 8 kníh domácich i zahraničných literárnych reportáží a hlasovať za jednu z nich.
  2. Kniha s najväčším počtom hlasov sa stala favoritom a škola vybrala jedného rečníka, ktorý by túto knihu v druhom kole obhájil ako najlepšiu.

Našu školu reprezentovala Lucia Balogová zo IV. B, za čo jej veľmi pekne ďakujeme a sme na ňu pyšní.

Gymnazisti si vypočuli zaujímavé aj menej zaujímavé rečnícke prejavy, rôzne názory, pohľady, pocity i dojmy. Trojčlenná porota vybrala najlepšieho rečníka, vďaka ktorému sa víťazná skupinka stretne s autorom prezentovanej knihy. Víťazka bola zástupkyňou Bilingválneho gymnázia Tomáša Ružičku s veľmi výrazným rečníckym prejavom a obhajovala knihu od Joanny Connors – Nájdem si ťa.

Čerešničkou na torte bola beseda so slovenským reportérom a fotografom Denníka N – Andrejom Bánom. Andrej Bán je známy aj vďaka knihe Slon na Zemplíne, kde opisuje slovenskú politiku, život na východe, nespravodlivý vzťah medzi bohatými a chudobnými, hranice dedín a spomenie i vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vďaka priestorom a pracovníkom Novej synagógy získali mladí aj tentokrát väčší rozhľad týkajúci sa nielen čitateľskej, ale aj medzinárodnej sféry.

Barbora Fučíková, III. E
Matej Kubáň, III. B