Our Trip to London

Aktivity v škole Život v škole

V nedeľu 10. februára sa 42 prvákov rozhodlo opustiť školu a Slovensko a prežiť týždeň so spolužiakmi v krajine, kde autá chodia po ľavej strane, priechody pre chodcov nemajú pásiky a namiesto prezidenta im vládne kráľovná. Áno, uhádli ste. Naše anglické dobrodružstvo sa práve začalo!

Hneď na úvod nás čakala viac ako 24-hodinová cesta plná rozhovorov, seriálov, filmov a spánku (toho bolo asi najmenej). Asi okolo tretej ráno sme prešli francúzsko-anglickou colnou kontrolou a nalodili sme sa na trajekt, ktorý nás previezol až na pobrežie Anglicka. Aj napriek zdržaniam a kolónam sa nám podarilo doraziť do Londýna pomerne zavčasu a mali sme pred sebou celý deň v tomto kúzelnom meste.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


1. DEŇ V LONDÝNE

Po príchode do Londýna nás čakalo krásne slnečné počasie. Hneď prvý deň sme mali možnosť stáť na nultom poludníku a pozerať sa na Londýn z vyhliadky v Greenwichi. Ďalej naše kroky smerovali do centra mesta – City of London, kde sme mohli vidieť, okrem iného, najslávnejší londýnsky most – Tower Bridge. Vyskúšali sme si, aké je to sedieť na druhom poschodí typického londýnskeho double-deckera, previezli sme sa metrom a navštívili sme najväčší obchodný dom v Európe. Po dlhom a náročnom dni sme vo večerných hodinách dorazili na hotel, kde nás čakalo to najkrajšie prekvapenie – sprcha a posteľ!

2. DEŇ VO WINDSORE A LONDÝNE

Budíček o 6:00, raňajky a odchod do Windsoru – malebného mestečka neďaleko Londýna. Nachádza sa tu hrad Windsor Castle, ktorý je prechodným bydliskom kráľovnej Elizabeth II. K Windsor Castle taktiež patrí St George´s Chapel. Názvy vám asi veľa nehovoria, ale možno ste zachytili kráľovskú svadbu princa Harryho a Meghan alebo Williama a Kate. Oba tieto sobáše sa odohrali práve v týchto miestach a my sme mali možnosť navštíviť ich. Nasledujúce hodiny po návrate do Londýna sme strávili v múzeách. Vstup bol zadarmo a naozaj sa bolo na čo pozerať. Mali sme skoro tri hodiny na to, aby sme navštívili tri múzeá, ktoré boli od seba vzdialené maximálne 200 metrov. Na Slovensku by to nebol žiadny problém, ak mám hovoriť za seba, asi by som po hodine nemala čo robiť. Tu sme však strávili celé tri hodiny v Natural History Museum a stále sme neprešli ani polovicu. Dinosaurus visiaci zo stropu, umelé zemetrasenie a množstvo iných zaujímavostí zabavilo našu pozornosť na naozaj dlhú dobu a odišli sme odtiaľ s množstvom nových informácií a poznatkov.

3. DEŇ V BATHE A STONEHENGE

Opäť sme sa zobudili na nepríjemný zvuk budíka v skorých ranných hodinách, avšak po raňajkách na nás opäť čakalo ďalšie dobrodružstvo. Autobus nás tentokrát zaviezol trošku ďalej od Londýna, pretože našou prvou zastávkou bol Stonehenge. Archeológovia tvrdia, že táto stavba, zložená z kameňov, z ktorých každý váži okolo 25 ton, pochádza z obdobia mladšej doby kamennej. K tomuto miestu sa viaže veľmi veľa povestí a visí nad ním množstvo otáznikov. Ktovie, možno sa raz dozvieme pravdu, prečo a ako bolo toto záhadné miesto postavené. Naša cesta ale pokračovala ďalej a kolesá autobusu sa zastavili na ďalšom nádhernom mieste, v kúpeľnom mestečku Bath. Mali sme niekoľko hodín na to, aby sme objavovali krásy tohto mesta. Celé mesto bolo naozaj maličké a architektúrou aj dojmom sa úplne líšilo od Londýna. Bolo veľmi zaujímavé porovnať malé anglické mestečko a metropolu Anglicka, Londýn. Spolu so západom slnka sme nasadli späť do autobusu, ktorý nás odviezol naspäť do hotela, kde nás čakala posledná noc.

4. DEŇ V LONDÝNE

Vstať, zbaliť sa, naraňajkovať a nasadnúť do autobusu, ktorý nás odviezol do centra mesta. Asi takto nejako vyzerali prvé minúty nášho posledného dňa v Londýne. Naše kroky hneď na začiatku smerovali k Westminsterskému opátstvu, mohli sme „vidieť“ Big Ben (je obstavaný lešením) a slávne Trafalgar Square. Niektorí z nás minuli posledné libry na Oxford Street, iní išli za kultúrou a navštívili National Gallery a niektorí si len tak užívali posledné chvíle v tomto meste.

Naposledy sme sa ohliadli a mohli si vychutnať pohľad na večerný Londýn. S miliónmi spomienok a množstvom nových priateľstiev sme sa vydali na cestu domov.

Veronika Hanulíková, I. B