Exkurzia do Londýna

Život v škole

Z denníka nášho prváka – cestovateľa v dňoch 3. – 7. februára 2020:

Naša exkurzia sa začína o 6:00 v pondelok ráno, kedy vyrážame zo Žiliny a začíname našu viac než jednodňovú cestu, ktorá viedla celou západnou Európou, cez Lamanšský kanál do našej cieľovej destinácie – Veľkej Británie. Nad ránom sme dorazili unavení ale plní očakávaní do krajiny Albionu. A tu sa začal náš výlet plný zaujímavých zážitkov. Na počudovanie bolo počasie na Britské ostrovy nezvyčajné, vôbec nepršalo a svietilo slnko.

jarná príroda
pelikány v parku

Hneď ráno sme navštívili veľkolepé  Cambridge, kde sme mali možnosť obdivovať architektúru stredovekého Anglicka – nádherné kostoly, univerzitné budovy a pomníky. Počas prehliadky mesta sme mali výklad, v ktorom sme sa dozvedeli o histórii mesta a o jednotlivých pamiatkach. Voľný čas sme strávili návštevou  pamiatok, na svoje si prišli všetci, ktorí chceli potešiť blízkych aj seba darčekom. Po dlhom dni sme dorazili do hotela a tvrdo zaspali – niektorí až pritvrdo a mali problém sa ráno zobudiť. No po raňajkách sme nasadli do autobusu a zamierili do oblasti Midlands, presnejšie do rodiska najslávnejšieho anglického spisovateľa Williama Shakespeara, do mestečka Stratford upon Avon. Tu sme nahliadli do jeho rodného domu a do katedrály, kde je pochovaný. Po oficiálnom programe sme sa vybrali preskúmať mesto, ktoré, rovnako ako Cambridge, bolo plné kultúrnych pamiatok a tradičnej britskej architektúry.

naša výprava

Posledný deň nášho pobytu v Anglicku sa začal balením vecí a raňajkami, naskočili sme do autobusu a zamierili do centra Londýna. Po príchode do Londýna sme išli na Westminsterský most, odkiaľ sme mohli vidieť na budovy parlamentu. Bohužiaľ, boli v rekonštrukcii, a teda boli celé obstavané lešením. Odtiaľ sme sa vydali na poznávaciu púť mestom a deň sme ukončili rozchodom na Oxford Street.

naša výprava

Keď sme odchádzali z Londýna, všetci sme premýšľali, o tom čo sme zažili, rozprávali si zážitky a ďakovali pani profesorkám, že ten výlet s nami prežili.

Šimon Húdek, I.B